توماس جول هانسن، معمار نیویورکی، ساخت آسمان‌خراشی را با نمای آهکی و تاج فولادی ضدزنگ در شهر نیویورک تکمیل کرده است. آسمان‌خراش مسکونی او که برج ساتن نام دارد، در شرق منهتن، نزدیک پل کوئینزبورو با ۲۵۹ متر ارتفاع خودنمایی می‌کند.

تینا مزدکی: برج ساتن با ۲۵۹ متر ارتفاع، بلندترین سازه شرق منهتن است. به گفته سازنده برج، هدف او از طراحی این برج طی کردن مسیری بین دنیای پسامدرن و کلاسیک است که با ترکیب موادی مانند سنگ‌آهک باواریا که کل نما را می‌پوشاند و فرمی نسبتاً ساده ساخته شده است. بنابراین ازنظر فرم، مدرن و کاملاً بدون تزئین است، اما یک عنصر در آن وجود دارد.

آسمان‌خراش زیبای ساتن در شرق منهتن / تصاویر

برای دستیابی به این هدف، سازه دارای نمای سنگ آهکی در سطح زمین با پنجره‌های دارای قاب فلزی سیاه و سایبان است، به‌طوری‌که به نظر می‌رسد شش طبقه اول به‌طور طبیعی با سازه‌های معمولی اطراف ترکیب می‌شوند. علاوه بر ترکیب مواد کلاسیک با فرم مدرن نمای پایه و نمای بالا دو تفسیر بسیار متفاوت داده است، بسته به اینکه از کجا به آن نگاه می‌شود.

بخوانید  اعتراف تحلیلگران آمریکایی: چین، سپر امنیتی آمریکا را در هم شکست / آمریکا دیگر نه برتری ندارد و نه امنیت!

آسمان‌خراش زیبای ساتن در شرق منهتن / تصاویر

ظاهراً هنگامی‌که این برج در حال ساخته‌شدن بود، ساکنان محلی نسبت به آن اعتراض کرده بودند اما طراحی این ساختمان رویکردی چندمنظری دارد که صرفاً یک رویکرد زیبایی‌شناختی نیست و به‌نوعی با معماری محلی که سازه در آن ساخته شده است مرتبط است.

آسمان‌خراش زیبای ساتن در شرق منهتن / تصاویر

آسمان‌خراش زیبای ساتن در شرق منهتن / تصاویر
لابی برج که شامل یک میز سنگی عظیم برای پذیرش است.

شاید شما توقع دیدن چنین سازه‌ای را در مکانی همچون روسیه داشته باشید اما در نیویورک نه و این همان چیزی است که به‌نوعی قانون را تغییر می‌دهد و مردم را شگفت‌زده می‌کند. البته باید بدانید که تاکنون هیچ ساختمان بالاتر از ۸۰ متر (۲۵۰ پا) در مجاورت آن ساخته نشده است.

آسمان‌خراش زیبای ساتن در شرق منهتن / تصاویر
هر طبقه حداکثر سه واحد دارد.

منبع: dezeen

۵۴۳۲۳